Fáilte! (irlandzki)

W związku z tym, że prosiliście mnie o opinię na temat prelekcji czy warsztatów, w których ja uczestniczyłem, to postaram się teraz jak najbardziej obiektywnie przedstawić, jak to wyglądało i wyrazić subiektywną opinię na ten temat. Krótkie bio prelegentów znajduje się na stronie WDI.

Dzień 1.

W pierwszym dniu uczestniczyłem w otwarciu całego eventu. Nie będę się rozpisywał na ten temat, bo pewnie nie o to Wam chodzi 🙂

Pierwszą prelekcją w której brałem udział była “Asseco keynote: Scenariusze rozwoju technologii mobilnych” prowadzona przez Radosława Semkło z firmy Asseco (bio przeczytacie na stronie WDI). Niestety z powodu przeciągnięcia się rozpoczęcia i mojej wizyty u promotora musiałem dość wcześniej wyjść, byłem tylko na wstępie. Nie mogę zatem zbyt wiele wypowiedzieć się na temat całości, chociaż wstęp zapowiadał się ciekawie.

Kolejną prelekcją była prowadzona przez Jacka Borka “Accenture Technology Vision 2017 – Technology for people. The Era of intelligent enterprise”. Omawiał on raport przygotowany przez Accenture Technology Labs, który badał, jak w najbliższym czasie rozwijał się będzie przemysł IT, w którą stronę programiści pokierują swoje kroki. Treść raportu w wersji pełnej, 15 minutowej i 5 minutowej znajdziecie tutaj. Bardzo się cieszę, że akurat wybrałem tę prelekcję, ponieważ raport stanowi esencję tego, co dzisiaj się dzieje na świecie i jakie wyraźne trendy się wyklarowały.

Potem zrobiłem sobie chwilę przerwy na wycieczkę do stoisk praodawców. Chwila wytchnienia.

Następnym etapem przygody z 1. dniem WDI były warsztaty ze wstępu do Springa prowadzone przez Dominika Ciborowskiego. Wybrałem te warsztaty, ponieważ chciałem w końcu zaprzyjaźnić się ze Springiem. Robiłem jakoś nie dawno podejście do niego, ale potem się jakoś rozeszło po kościach i tyle. Na początku prelegent zrobił krótkie wprowadzenie teoretyczne oraz przygotował krótki pokaz działania aplikacji. Jak wiadomo, kod pisany na żywo co często nie chce zadziałać od razu i tak było tym razem. Z doświadczenia wiem, że opowiadanie o czymś słuchaczom i pisanie w międzyczasie kodu, nawet nieskomplikowanego, może skutkować drobnymi błędami, które można łatwo poprawić patrząc świeżym okiem. Przykład omawiany na zajęciach znajdziecie na GitHub. Ciekawa prezentacja, widać, że autor mimo młodego wieku ma dużą wiedzę na omawiany temat. Ogólnie łapka w górę 🙂

Przedostatnią rzeczą tego dnia, w której brałem udział, był panel dyskusyjny prowadzony przez Macieja Aniserowicza, a rozmówcami byli: Mateusz Mikulski, Artur Wiza, Paweł Wadyl oraz Borys Musielak. Panowie w dyskusji “walczyli co jest lepsze” – Startupy vs korporacje. Przedstawiali swoje doświadczenia oraz jak to startup z czasem musi przerodzić się w korporację i na czym to właściwie polega (w skrócie: trzeba usystematyzować swoją pracę poprzez wprowadzenie procedur, co jest trudne z uwagi na przyzwyczajenia ludzi).

No i na koniec prezentacja prowadzona przez Jakuba Kołakowskiego o Design Sprincie, czyli modyfikacji podejścia do tradycyjnego sprintu. Wartościowa rzecz, a więcej możecie znaleźć np. tu.

I tak oto minął dzień 1.

Dzień 2.

To był dzień spędzony z ekipą DevTalk, co możecie zobaczyć na Instagramie.

Zacząłem od wykładu Mirosława Burnejki prowadzącego bloga Chmurowisko.pl, który opowiedział o tym, dlaczego chmury są fajne i ułatwiają życie architektom, programistą i wszystkim zainteresowanym 🙂 Materiały do tego wykładu znajdziecie w tym linku. Przyznaje się, że jestem laikiem jeśli chodzi o chmury, a mimo to rozumiałem o czym mówimy i jak to działa 🙂 Super!

Drugi wykład prowadził Arkadiusz Benedykt (benedykt.net) o tzw. Internet of things. Początek wykładu to opowieść o rozwoju elektroniki i tym, jak dzisiaj mamy to ułatwione. Przedstawił moduły Arduino, RaspberryPi i wiele innych, które niejako są kluczowe dla IoT, z uwagi na to, że dzisiaj wielu ludzi może sobie samemu w zaciszu domowym stworzyć np. sterowane oświetlenie w domu. Jednak w całym spotkaniu chodziło o to, żeby nie odpłynąć z tym podłączaniem wszystkiego do internetu, ponieważ niesie to za sobą liczne zagrożenia. Dlatego powinniśmy zabezpieczać się przed wyciekiem danych poprzez te podłączone do sieci urządzenia.

I ostatnią (niestety) rzeczą na WDI, w której wziąłem udział, był panel dyskusyjny o tym jak technologia zmienia naszą przyszłość. Prowadzili to Mirosław Burnejko, Arkadiusz Benedykt, Maciej Aniserowicz oraz Jarosław Pałka (na którego prezentacji niestety być nie mogłem). Najfajniejszą rzeczą tego panelu było to, że tak naprawdę każdy mógł (i brał) czynny udział w dyskusji.

Podsumowanie

Zdałem Wam sprawozdanie z tego, w czym brałem udział. Mam nadzieję, że rozwiałem Wasze wątpliwości i zaspokoiłem ciekawość 🙂 Bardzo się cieszę, że nabieram z Wami kontaktu. Dużo daje mi to motywacji i jednocześnie satysfakcji. 🙂 No i oczywiście dziękuję za kubeczek DevTalk, który udało mi się zdobyć podczas prezentacji o IoT oraz dziękuję za wspólną fotkę! 🙂

Czas kończyć i pomóc chłopakom w pracy 🙂 A gdzie i w jakiej? Zobaczycie i przeczytacie o tym niebawem! Śledźcie, lajkujcie, udostępniajcie! Do zobaczyska!

A może…?

Dziękuję Ci, że dotartłeś aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis i dowiedziałeś się z niego czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz być poinformowanym o moich kolejnych wpisach bądź od czasu do czasu dostać wiadomość ze zbiorem jakiś ciekawych linków, zapisz się proszę do mojego newslettera. Będzie mi niesamowicie miło, jeśli to zrobisz i dołączysz do mojej społeczności!


Piotr Wachulec

Student, konsultant IT/programista, bloger, w wolnych chwilach uczy się nowych rzeczy, tańczy bachatę lub pije pyszną kawę ze znajomymi (chętnie się jej napije także z Tobą! :)). Często można go spotkać na konferencjach, meetupach lub po prostu biegnącego po stolicy na tramwaj. Jego piątka w "teście" Gallupa: Learner, Achiver, Intellection, Relator, Harmony.