Bi xêr hatî! (kurdyjski)

We wpisie z cyklu szeroko pojętego IT (swoją drogą bardzo ciekawe i śmieszne określenie) porozmawiamy sobie o… malinach. Są różne odmiany malin: polana, polka, poranna, jaką więc wybrać?

Oczywiście suchy żart musiał wjechać, kiedy na tapecie mamy tzw. Raspberry Pi. Co to takiego jest?

Rys historyczny

Wyobraź sobie, drogi Czytelniku, taką sytuację. Złożyłeś nowy, idealny komputer o niewyobrażalnych parametrach lub po prostu kupiłeś taką maszynę. I przychodzi Twój młodszy brat, siostra, syn, córka i mówi, że chce zobaczyć co jest w środku i jak to działa. Albo, zdecydowanie ciekawsza wersja, jeżeli to i to się zmieni, wymieni, przestawi, to będzie lepiej. A Ty co na to? Nie. Zepsujesz. Spadaj na drzewo. Bo stracisz furę kasy, jak się z Twojego najnowszego, najlepszego sprzętu się zakopci, a wyłożyłeś na to oszczędności swojego życia. Po prostu nie. Czyli, może nie świadomie, blokujesz rozwój drugiej osoby. Co więcej, ta sytuacja może się rozegrać tylko z jedną osobą! Sam się zablokujesz, bo nie będziesz chciał stracić sprzętu. Taki wstęp, żebyś poczuł o co chodzi.

Mamy początek 21. wieku. W Cambridge w college’u św. Jana Eben Upton, dyrektor studiów nad oprogramowaniem, oraz dr Robert Mullins zastanawiają się, dlaczego u studentów jest coraz słabsi w dziedzinie programowania. Wysnuli wniosek, że jednym z głównych powodów takiego zjawiska jest ograniczenie dostępu do komputerów, do ich “bebechów”. Nie mają możliwości, by czegoś dotknąć własnymi rękami, by eksperymentować i kreować nowe pomysły. Czy ta historyjka z początku tego nie prezentuje? Dwa dzisiaj interfejsy naszych telefonów, które tak naprawdę są komputerami, a także właśnie naszych laptopów, stacjonarek itd. są tak naszpikowane okienkami, guziczkami, że nasze myślenie i kombinowanie zostaje wyłączone. Jesteśmy prowadzeni za rączkę. Tylko czasem prowadzenie za rączkę kończy się tak:

Samochód w wodzie

Źródło: http://www.sadistic.pl/patrolem-przez-staw-vt241647.htm

Znamy te historie, gdzie ludzie jadą z GPSem tak ślepo, że kończą w stawie. Tak jest i w tym przypadku. Prostota użytkowania nas ogłupia. Trzeba było zatem stworzyć coś, co pozwoli na naukę, eksperymentowanie i eksplorowania świata programowania, elektroniki, informatyki. I tak o to wyżej wymienieni Panowie stworzyli coś, co nazwali Raspberry Pi.

Co to jest to Raspberry Pi?

Jest to minikomputer. Mini tylko z rozmiaru, jednak ma możliwości takie jak inne pełnowymiarowe komputery. Można do niego podłączyć słuchawki, monitor, ma 4 porty USB, wejście Ethernet. A do tego jest wielkości paczki papierosów, karty kredytowej, czy kostki masła. Do tego jest kilkadziesiąt pinów, do których możemy podłączyć diody LED czy inne sterowniki. A potem spakować wszystko w niezbyt dużą torbę i bawić się dalej w innym miejscu. Cena takiej platformy to ok. 25 do 40 dolarów w zależności od wersji, bo są różne. Jeżeli chodzi o dysk, jest to zwykła karta pamięci. Jeżeli chodzi o systemy, to dokładniejsze informacje znajdziemy na blogu Raspberry. Są to różne dystrybucje Linuxa przystosowane do urządzeń składających się na ten komputer. Możemy mieć kilka kart pamięci i zmiana systemu będzie polegała na wymianie karty. Super sprawa, co nie :D? Najwięcej informacji oczywiście znajdziecie na wspomnianym blogu.

Jak zacząć?

No przede wszystkim trzeba wydać tę parę złotych na samą płytkę, nie ma rady. Do tego jakaś klawiatura, myszka, monitor, karta pamięci. To co praktycznie każdy ma. Potem zasysamy system, wrzucamy na kartę i rozpoczynamy instalację. Potem to już tylko kwestia wyobraźni 🙂

Co można na tym zrobić?

Ja bym się inaczej zapytał. Czego na tym nie da się zrobić. Przykłady? Proszę bardzo. Raspbery Pi może służyć jako serwer druku, centrum domowej rozrywki, z urządzeniami peryferyjnymi jako stacja pogodowa. Można łączyć kilka płytek w klaster. Przy wykorzystaniu Raspberry można także zacząć  zabawę z projektowaniem pojazdów autonomicznych, analizą obrazów itd. Oczywiście RPi służy tu tylko jako rejestrator 🙂 Polecam obejrzeć poniższy filmik:

Jedynym ograniczeniem, jak zawsze, jest tylko nasza wyobraźnia.

Projektów w internecie są tysiące:

i wiele wiele innych.

Z materiałów, z których korzystałem i które mogę polecić są jeszcze:

Podsumowanie

Jeżeli wcześniej nie słyszałeś o tym wspaniałym tworze, to mam nadzieję, że zaraziłem Cię swoją fascynacją tym małym urządzeniem. Wpis miał stanowić taką zajawkę i zbiór ciekawych linków tak, aby móc szybko przejrzeć, jak to się je. Poświęć te parę złotych na to i zacznij się bawić bez obaw, że coś zepsujesz. Kopię zapasową zrobisz kopiując kartę pamięci 🙂 Następnym razem pokażę własne podboje związane z tym urządzeniem. Tymczasem życzę Ci miłego wieczoru czy dnia i do zobaczenia spowrotem u mnie na blogu! 🙂

A może…?

Dziękuję Ci, że dotartłeś aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis i dowiedziałeś się z niego czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz być poinformowanym o moich kolejnych wpisach bądź od czasu do czasu dostać wiadomość ze zbiorem jakiś ciekawych linków, zapisz się proszę do mojego newslettera. Będzie mi niesamowicie miło, jeśli to zrobisz i dołączysz do mojej społeczności!


Piotr Wachulec

Student, konsultant IT/programista, bloger, w wolnych chwilach uczy się nowych rzeczy, tańczy bachatę lub pije pyszną kawę ze znajomymi (chętnie się jej napije także z Tobą! :)). Często można go spotkać na konferencjach, meetupach lub po prostu biegnącego po stolicy na tramwaj. Jego piątka w "teście" Gallupa: Learner, Achiver, Intellection, Relator, Harmony.