Привет! (rosyjski)

Sobota, więc chwila czasu na ogarnięcie posta, którego w sumie dawno nie było 🙂 Ale wiele się dzieje, dlatego byłem zmuszony poluzować z pisaniem, a nie chcę na siłę pisać czegoś, co będzie mało wartościowe. Co się odwlecze, to nie uciecze i dzisiaj siadamy do dalszego omawiania 🙂

Przedmiot rozważań

Głównym tematem tego wpisu będą tak zwane scenariusze użycia inaczej zwane też scenariuszami współpracy. Każdy przypadek użycia, który przedstawiony jest na diagramie, reprezentuje oczekiwane zachowanie systemu skutkujące osiągnięciem pewnego celu. Do jego osiągnięcia koniecznym jest wykonanie szeregu czynności jedna po drugiej. Właśnie ten szereg czynności modelujemy przy pomocy scenariuszy użycia. Proste, prawda :)?

Charakterystyka scenariuszy przypadków użycia

Scenariusz przypadku użycia opisuje kolejne kroki do osiągnięcia rezultatu oczekiwanego prze zdefiniowany przypadek użycia. Opis ten można wykonać na kilka sposobów. Sam scenariusz jest fragmentem opisu przypadku użycia. Wykonywany jest w postaci listy numerowanej kolejnych kroków lub przez wykonanie diagramu czynności w języku UML. Diagramami czynności zajmiemy się w kolejnym odcinku. Na początek przygotujemy sobie scenariusze w postaci listy, przez co narysowanie diagramów będzie łatwiejsze.

Opis

Pełen opis przypadku użycia zawiera takie elementy jak:

  • krótki tekstowy opis funkcjonalności,
  • relacje z innymi przypadkami użycia,
  • warunki rozpoczęcia,
  • scenariusz,
  • projekt okienek.

Scenariusz

W repozytorium możesz zobaczyć, jak wyglądają utworzone przeze mnie scenariusze użycia. Jest to lista kroków, która opisuje przebieg całego przypadku użycia. W niektórych miejscach na samym początku jest wyszczególniony warunek początkowy. Mówi, co musi być spełnione, aby dany przypadek mógł zostać uruchomiony.

Zwróć uwagę na charakterystyczną budowę zdań. Składają się one z podmiotu, orzeczenia i dopełnienia (niezbyt rozbudowanego). Jest to bardzo ważne, ponieważ ułatwia wyszczególnić, jakie elementy biorą udział w danym przypadku użycia.

Kolejnym ważnym aspektem jest też pierwszy punkt każdego scenariusza. W zdecydowanej większości przypadków to użytkownik (czy system, który współpracuje z naszym) rozpoczyna sekwencję! Aktualnie nie mam nawet pomysłu, kiedy to nie użytkownik zaczyna 🙂

Dalej, scenariusz nie jest pojedynczą metodą. Scenariusz opisuje interakcje użytkownika i naszego systemu, dlatego też każde orzeczenie zdania odpowiada wywołaniu metody.

Na końcu scenariusza podane są także alternatywne drogi, które opisują, co się dzieje w przypadku wprowadzenia błędnych danych czy innych błędów systemowych.

Zastanawiasz się też może, czemu w scenariuszu nie podajemy punktu typu: System wraca tam gdzie był. Nie robi się tego, ponieważ traktuje się to domyślnie 🙂

Podsumowanie

Dzisiaj króciutko (w końcu!) przedstawiłem Ci, drogi Czytelniku, esencję informacji o scenariuszach przypadków użycia. Zapraszam do repozytorium a po inne informacje, na znaną Ci już stronę. Oczywiście też odsyłam do czeluści internetów i książek 🙂

Zapraszam do komentowania, powiedz proszę, czy wolisz posty krótsze, czy może dłuższe 🙂

A no i ostatnie na koniec 🙂 Zauważyłem, że czegoś brakuje w diagramie przypadków użycia 🙂 Kto mi powie czego :D?

Miłego dnia!

A może…?

Dziękuję Ci, że dotartłeś aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis i dowiedziałeś się z niego czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz być poinformowanym o moich kolejnych wpisach bądź od czasu do czasu dostać wiadomość ze zbiorem jakiś ciekawych linków, zapisz się proszę do mojego newslettera. Będzie mi niesamowicie miło, jeśli to zrobisz i dołączysz do mojej społeczności!


Piotr Wachulec

Student, konsultant IT/programista, bloger, w wolnych chwilach uczy się nowych rzeczy, tańczy bachatę lub pije pyszną kawę ze znajomymi (chętnie się jej napije także z Tobą! :)). Często można go spotkać na konferencjach, meetupach lub po prostu biegnącego po stolicy na tramwaj. Jego piątka w "teście" Gallupa: Learner, Achiver, Intellection, Relator, Harmony.