Üdvözöljük! (węgierski)

Niedziela, piękna pogoda, więc kończymy posta i idziemy na spacer 🙂

Dzisiaj będzie króciutko, bez odkrywania świata. Bardziej to będzie wpis sprawozdawczy.

Co w specyfikacji piszczy?

Troszkę popracowałem, co może być stosunkowo mało widoczne, jeśli chodzi o objętość dokumentu, ale dużo posiedziałem, poczytałem i przemyślałem. Co z tego wynikło? Rozpisując się nad dodawaniem artykułów do bazy itd. przypomniałem sobie o CRUD. CRUD to skrótowiec wywodzący się od angielskich słów Create, Read, Update i Delete. Obojętnie czy to będzie całe czasopismo, kategoria lub artykuł, zawsze muszę mieć dostęp do tych czynności. Aplikacja będzie interfejsem pomiędzy zbiornikiem danych a użytkownikiem, więc wiele więcej funkcjonalności mieć nie będzie. Ponadto poza samymi funkcjonalnościami jak widzisz dokument zawiera parę innych rzeczy, które są związane z realizacją tych funkcjonalności.

Baza danych

Zdecydowałem się zastosować silnik mySQL rozwijany przez firmę Oracle z uwagi na szeroko dostępne narzędzia takie jak XAMPP czy WAMP, które każdy, kto kiedyś pisał cokolwiek związanego ze stronami internetowymi ma na komputerze. Ograniczy to konieczność stosowania przez szarego Kowalskiego dodatkowego silnika bazodanowego poza tym co ma.

Co dalej?

Kolejnym krokiem w projektowaniu aplikacji będzie jej zamodelowanie z wykorzystaniem języka UML. Trochę sobie porysujemy i porozmawiamy o tym co, jak i z czym. 🙂 W międzyczasie chcę w końcu zmodyfikować też sam wygląd bloga, aby był bardziej ludzki i dawał więcej funkcjonalności.

LaTeX

Powiedziałem kiedyś, że powiem wam w dwóch słowach o LaTeXu. Jest to język, który służy do składania dokumentów. W mojej opinii jest to taki Word dla programistów, bo tam cały wygląd dokumentu opisujemy odpowiednimi znacznikami. Dzięki LaTeXowi unikamy przykrego rozjechania się dokumentów przy przenoszeniu między różnymi wersjami oprogramowania biurowego, o przejściu Word — LibreOffice/OpenOffice nie wspominając. Kompilator wypluwa plik PDF niezależnie od tego, gdzie to kompilujemy. Odkąd nauczyłem się z tego korzystać, używanie pakietu biurowego dąży do zera. Zachęcam do zapoznania się z tym, kod macie u mnie w repozytorium (pliki z rozszerzeniem .tex). Na koniec posta załączę przykładowe linki z tutorialami itp.

Dobra to chyba wszystko na dzisiaj. Założyłem sobie 3 posty w tym tygodniu i cel spełniłem, z czego jestem dumny. W końcu udało mi się napisać krótszy post niż 800 czy 900 słów, co też jest może i małym sukcesem 🙂 W najbliższym czasie postaram się pisać częstsze i krótsze posty, zobaczymy, jak to rozwiązanie się sprawdzi 🙂

Miłego dnia!

Linki:

https://www.matematyka.pl/latex.htm

http://www.fuw.edu.pl/~kostecki/kurs_latexa.pdf

Kompilator mikTEX: https://miktex.org/

Środowisko TexMaker: http://www.xm1math.net/texmaker/

A może…?

Dziękuję Ci, że dotartłeś aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis i dowiedziałeś się z niego czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz być poinformowanym o moich kolejnych wpisach bądź od czasu do czasu dostać wiadomość ze zbiorem jakiś ciekawych linków, zapisz się proszę do mojego newslettera. Będzie mi niesamowicie miło, jeśli to zrobisz i dołączysz do mojej społeczności!


Piotr Wachulec

Student, konsultant IT/programista, bloger, w wolnych chwilach uczy się nowych rzeczy, tańczy bachatę lub pije pyszną kawę ze znajomymi (chętnie się jej napije także z Tobą! :)). Często można go spotkać na konferencjach, meetupach lub po prostu biegnącego po stolicy na tramwaj. Jego piątka w "teście" Gallupa: Learner, Achiver, Intellection, Relator, Harmony.