Cześć!

Witaj w pierwszej części kursu gita. Dzisiaj skonfigurujemy sobie środowisko i zapoznamy się z podstawowymi poleceniami.

Z konsolą za pan brat

No dobra czas obeznać się troszkę w konsoli. Podstawowe polecenia w konsoli w Linuxie znajdziesz na przykład tutaj, natomiast na Windowsie tutaj. Warto się z nimi zaznajomić. Odpal teraz konsolę i poprzechodź pomiędzy folderami, pozmieniaj nazwy itd. Trening czyni mistrzem 🙂

Pora zacząć

git help

Odpalamy program Git Bash. Naszym oczom ukaże się taka oto piękna konsolka.

Pierwszym z poleceń jakie poznamy będzie git help. Służy do wyświetlania opisu polecenia. Wywołane bez dodatkowych parametrów wyświetla informację o podstawowych komendach gita.

Wywołanie w konsoli polecenia git help <nazwapolecenia>, np. git help commit spowoduje otworzenie informacji o poleceniu w przeglądarce. Dodatkowe informacje o git help znajdziesz oczywiście w dokumentacji.

git config

Kolejne polecenie, które poznasz, to git config. Służy do ustawiania opcji czy to danego repozytorium czy globalnych opcji gita, jako programu. Opcje globalne zapisywane są w katalogu domowym w pliku .gitconfig, zaś opcje dotyczące danego repozytorium w pliku .git/config. Na początku będzie nas interesowało praktycznie tylko git config –global user.name, gdzie ustawimy swoją nazwę oraz git config –global user.email, gdzie ustawimy swój email. Bez tego nie będziemy mogli zrobić tzw. commit. Poniżej zobaczysz rezultat wywołania poleceń.

Flaga –global znaczy tyle, że właśnie chcemy ustawić zmienną globalną. Może być tak, że dla danego repozytorium chcemy ustawić inny email, bo pracujemy przy innym projekcie. Wtedy pominęlibyśmy tę flagę i polecenie wyglądałoby następująco: git config user.email <tu_twój_email>.

Flaga –get pozwala sprawdzić, jaka jest wartość ustawionej zmiennej. Oczywiście o dodatkowych opcjach tego polecenia przeczytasz w dokumentacji.

git init

No i czas na najważniejsze w dzisiejszym kursie. W odpowiednim miejscu na dysku, tam gdzie będziemy mieć nasz kod trzeba zainicjalizować repozytorium. Zrobimy to wywołaniem polecenia git init.

Na powyższym zrzucie przechodzę na dysk F, gdzie chce utworzyć swoje repozytorium. Następnie poleceniem mkdir tworzę katalog o nazwie Git_kurs, gdzie będę trzymał swoje pliki. Poleceniem cd wchodzę do tego katalogu. Żeby sprawdzić, co się w nim aktualnie znajduje wywołuje polecenie listowania z opcjami a oraz l, czyli komenda ls -al. Dalej inicjalizuję repozytorium poleceniem git init. Polecenie to tworzy pliki repozytorium. Mieszczą się one w folderze .git (jeżeli jest on niewidoczny w eksploratorze Windows, to trzeba włączyć widoczność ukrytych plików). W folderze tym przechowywane są informacje związane ze śledzeniem plików. Raczej nigdy nie będziesz tutaj zaglądać, za to musisz zadbać, żeby ten folder tam był 😉 I oczywiście pozostałe opcje tego polecenia znajdziesz w dokumentacji.

git clone

Hmm, a czy da się pobrać istniejące repozytorium? Tak, oczywiście, że tak. Często jedna osoba, np. architekt, inicjalizuje repozytorium, a pozostali członkowie projektu je pobierają. Albo masz fajną bibliotekę, z której chciałbyś skorzystać, a znajduje się ona na serwerze, np. Github. Do tego służy polecenie git clone.

Wcześniej utworzyłem sobie na dysku F katalog Git i przeszedłem do niego. Będąc wewnątrz wywołałem polecenie git clone https://github.com/git/git, które sklonowało z podanego linku repozytorium programu Git 🙂 I znów, jeżeli jesteś głodny wiedzy i chcesz wiedzieć więcej, być mistrzem Gita, to odsyłam do dokumentacji 🙂

Podsumowanie

Dzisiaj zapoznałeś się z podstawowymi poleceniami. W tym kursie nie będziemy odkrywać Ameryki, dlatego pokazuję tylko podstawowe wywołania poleceń, tak, żebyś mógł zacząć robić cokolwiek 🙂 Dalej mega gorąco zachęcam do próby czytania dokumentacji. Według mnie jest ona całkiem przyjemna a dzięki temu potrenujesz naukę z dokumentacji oraz trochę przećwiczysz angielski, bez którego w IT trudno 🙂 Jak zawsze proszę o komentarze i wszelkie sugestie, co do mojej wesołej twórczości. Jeżeli coś jest niejasne, to zapraszam do pytania! 🙂

A może…?

Dziękuję Ci, że dotartłeś aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis i dowiedziałeś się z niego czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz być poinformowanym o moich kolejnych wpisach bądź od czasu do czasu dostać wiadomość ze zbiorem jakiś ciekawych linków, zapisz się proszę do mojego newslettera. Będzie mi niesamowicie miło, jeśli to zrobisz i dołączysz do mojej społeczności!


Piotr Wachulec

Student, konsultant IT/programista, bloger, w wolnych chwilach uczy się nowych rzeczy, tańczy bachatę lub pije pyszną kawę ze znajomymi (chętnie się jej napije także z Tobą! :)). Często można go spotkać na konferencjach, meetupach lub po prostu biegnącego po stolicy na tramwaj. Jego piątka w "teście" Gallupa: Learner, Achiver, Intellection, Relator, Harmony.