Cześć! Krótko i treściwie będzie. Ja uwielbiam korzystać z Gita w konsoli i nawet nie zastanawiam się jak go konfigurować w różnych IDE itd. Ogólnie baaaardzo lubię pracę w konsoli. Znam też Vim (i lubię!), który jest domyślnym edytorem w Gicie. Pojawia się on np. wtedy, kiedy chcemy zapisać commit message.

Commit message w Vim

Jednak jest ogromna grupa człowieków, która nie lubi/nie umie korzystać z Vima. Oczywiście można zmienić ten domyślny edytor, więc nic straconego 🙂

Jak zmienić domyślny edytor w Gicie?

Oczywiście do zmiany potrzebne będzie wywołanie polecenia 🙂 Wygląda ono następująco:

git config core.editor <<sciezka_lub_nazwa>>

Oczywiście możesz to wywołać z odpowiednimi przełącznikami w zależności czy chcesz zmienić ustawienie w kontekście konkretnego repozytorium (–local), użytkownika (–global) lub maszyny (–system).

Przykład

Spójrz na poniższy zrzut ekranu.

Commit message w nowym edytorze.

W pierwszej linii zmieniłem edytor na linuxowego gedita. Po wywołaniu git commit otworzył mi się gedit, gdzie mogę wpisać moją wiadomość. Proste 😉

Przydatne linki?

To wszystko na dzisiaj 🙂 Jeśli masz jakieś pytanie – śmiało, czekam! 🙂 Miłego dnia! 🙂

A może…?

Dziękuję Ci, że dotartłeś aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis i dowiedziałeś się z niego czegoś wartościowego. Jeżeli chcesz być poinformowanym o moich kolejnych wpisach bądź od czasu do czasu dostać wiadomość ze zbiorem jakiś ciekawych linków, zapisz się proszę do mojego newslettera. Będzie mi niesamowicie miło, jeśli to zrobisz i dołączysz do mojej społeczności!

Kategorie: Git

Piotr Wachulec

Student, konsultant IT/programista, bloger, w wolnych chwilach uczy się nowych rzeczy, tańczy bachatę lub pije pyszną kawę ze znajomymi (chętnie się jej napije także z Tobą! :)). Często można go spotkać na konferencjach, meetupach lub po prostu biegnącego po stolicy na tramwaj. Jego piątka w "teście" Gallupa: Learner, Achiver, Intellection, Relator, Harmony.